Z médií

Fischer: Styl vystupování Miloše Zemana je toxický pro společnost

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer v rozhovoru Novinkám řekl, že vliv vystupování Miloše Zemana na společnost je toxický. Tím, že nerespektuje zákony a neomlouvá se, pokud někoho urazí, tak lidem podle Fischera ukazuje, že všechno je možné. Zároveň uvedl, že strany jako ČSSD, TOP 09, ODS nebo lidovci by měly částečně ustoupit ze své předvolební rétoriky a jít s hnutím ANO do vlády.

V jednom z rozhovorů jste řekl, že prezident by měl být nápomocný při stanovení dlouhodobé vize České republiky. Jaká by ta vize podle vás měla být?

Když se podíváme na to, jak funguje demokracie, tak vidíme, že je pořád nějaká kampaň. My se někdy příliš zastavujeme u těch hesel, u těch krátkodobých programů. Musíme si sednout a říct si, čeho chceme do budoucna dosáhnout. Jaká bude Česká republika za patnáct let a co pro to chceme udělat dnes, abychom se třeba neminuli nějakým cílem. To jsem měl na mysli a tyhle dlouhodobé věci je potřeba vytvářet společně, konsenzuálně a v tom může prezident hodně udělat. 

A jaká by Česká republika za patnáct let měla být?

Mohli bychom mít třeba tisíc kilometrů rychlodráhy pro vlaky. U nás se jezdí pořád jako za císaře pána. Za to nesou odpovědnost všechny vlády, které tady dodnes vládly, včetně té, které předsedal Miloš Zeman nebo Václav Klaus. Druhá věc, dostavět dálnice a takovou tu obslužnost, aby lidé, pokud už musí cestovat za prací, tak aby se mohli také rychle vracet domů. Často lidé tam, odkud pocházejí, nemají základní vybavenost. Nemají tam školy, nemají tam možnost práce, lékaře, hospůdku nebo obchod. Jsou to maličkosti, ale když je sečteme, zjistíme, že u nás jsou celé regiony, které se vylidňují, protože tam lidé nemají perspektivu. A to bych chtěl dlouhodobě pojmenovat.

Je možné vůbec něco takového vytvořit, aby tady byl nějaký dlouhodobější konsenzus? Není to jen taková naivní představa a iluze?

Podívejte se na devadesátá léta. Česká republika měla celou řadu iniciativ. Lidé se v zahraničí ptali, s čím přicházíme. Dnes se nás často nikdo ani neptá. My si musíme uvědomit, že svět na nás nečeká a že je v našem zájmu, abychom to, na čem se dohodneme, dali dohromady do společného a pracovali na tom napříč politickými stranami. Podívejte se na můj mandát. Mám podporu od senátorů od ODS až po ČSSD. Myslím, že to něco napovídá. Jsem opravdu připraven pracovat napříč politickým spektrem. Demokracie potřebuje čas. Česká republika bude brzy předsedat Evropské unii. Prezidenta, kterého dneska volíme, volíme i pro tento úkol.

Co podle vás lidi nejvíce trápí? Co vám říkají, když je potkáváte?

Mám dojem, že je trápí to, že nerozumí často politice, že nerozumí politikům. Mají pocit, že politika je vzdálená. Říkají něco v tom smyslu jako „my a oni”. A to mi trochu připomíná staré časy, to je potřeba změnit, protože to „my”, to jsme my všichni. My můžeme tu politiku měnit a pokud někde něco nefunguje, je potřeba volat politiky k odpovědnosti, aby skládali účty. Mimochodem, v tomto smyslu je potřeba, aby skládal účty i Miloš Zeman a třeba do těch předvolebních debat osobně vstoupil a přišel se představit s tím, čeho dosáhl, co se mu podařilo a co by chtěl dneska změnit.

Vy jste mu 14. prosince zaslal dopis s výzvou, aby s vámi vedl debatu. Už vám odpověděl?

Zatím neodpověděl. Já vím, že Miloš Zeman má jinou agendu, ale předpokládal bych, že je dobré, aby reagoval na ty výzvy. Já jsem je totiž slyšel na veřejnosti opakovaně a není to jen můj názor. Tady se mi zdá, že je dobré Miloši Zemanovi připomínat, že se vede kampaň a že pokud říká, že on ji nepovede, tak mně to připadá trochu nefér vůči občanům.

V rozhovoru pro Info.cz jste prohlásil, že schopnost Miloše Zemana jít proti proudu a prosadit si svou, je podle vás obdivuhodná. Opravdu prezident má být tím, který si za každou cenu prosadí svou?

Nemá být, ale občas musí každý veřejný činitel jít proti proudu. Pokud chce jednat podle svého vlastního svědomí, a je to jeho úkol, tak holt občas musí jít i tam, kam se lidi zatím neodvážili vykročit. To je vlastně lídrovství. Tak má vypadat někdo, kdo ukazuje cestu. V tomto smyslu je vlastně ten styl Miloše Zemana při nejmenším pozoruhodný.
Nicméně on velmi často balancuje na hraně zákona a velmi často říká i zjevné nepravdy. Dodneška se například nenašel zmíněný článek „Hitler je gentleman” od Ferdinanda Peroutky. Vyjádřil se, že by tady mohla být vláda bez získání důvěry Poslanecké sněmovny, hradní kancléř je bez prověrky a podobně. I v této chvíli si Miloš Zeman prosazuje svou.

To, co Miloš Zeman předvádí ve vztahu k úctě k zákonům, k ústavě, na kterou přísahal, to je skutečně na hranici přijatelnosti. Zdá se mi, že je potřeba i v tom zjednat rychlou změnu, protože ono to lidem nastavuje pocit, že všechno je možné. Že i oni mohou jít za hranu zákona, toho, co se má a co se může. V tomto smyslu velmi kriticky hodnotím styl Miloše Zemana, protože on je vlastně toxický pro společnost. Nejenom že nerespektuje zákony, že někoho urazí a pak se neomluví, přestože mu to soud nařídí, ale používá u některých výroků taková slova, že by člověk skoro měl vypínat televizi, aby se děti nenaučily něco, co by vlastně od veřejného činitele vůbec slyšet neměly.

I přesto zhruba 40 procent občanů podle posledních průzkumů Miloši Zemanovi věří. Líbí se jim jeho styl, naopak kvitují to, že občas řekne ta slova drsně a pojmenuje je.

Schopnost pojmenovat je obdivuhodným darem každého veřejného činitele, o tom nemusíme vést spor. Ale pokud budeme používat trochu fauly, dostáváme se mimo hru a Miloš Zeman se opakovaně dostal přes čáru a je potřeba připomenout, jaké jsou parametry a že lze tu prezidentskou funkci vykonávat také jinak. Proto jsem se přihlásil.

Myslíte si, že díky tomu, jak se vyjadřuje třeba i pan prezident, občas použije nějaký vulgarismus, tak že obecně naše společnost nějakým způsobem hrubne?

Slyším to na debatách, že lidé říkají: „Víte, nám se nelíbí ta hrubost v dnešní době, přisprostlá slova. My bychom očekávali poněkud méně konfrontační styl a možná trochu více slušnosti.” To mně vrací naději, že lidé ještě nepřestali hledat alternativy.

…pokračování včetně videa viz zdroj:  https://www.novinky.cz/domaci/459351-fischer-styl-vystupovani-milose-zemana-je-toxicky-pro-spolecnost.html