Politická krize v Gruzii na pořadu jednání senátního výboru
Senátor Fischer přijal velvyslankyni Gruzie po její rezignaci
Tiskové zprávy|7.12.2024
Gruzie prochází mimořádně složitým vývojem. Vládní reprezentace země, která patří k prioritám naší zahraniční politiky, se rozhodla pozastavit rozhovory s EU. Řešení nepřinesly ani parlamentní volby, které navíc nebyly podle pozorovatelů ani férové, ani svobodné. Nový parlament má brzy volit prezidenta. Prostor pro svobody se zmenšuje. V ulicích jsou demonstrace. Protestující čelí policejním represím. Senát Parlamentu ČR věnoval v minulých letech politické podpoře Gruzie systematickou pozornost. I proto je tak důležité reagovat na poslední vývoj. Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost proto zařadil na svou nejbližší schůzi bod „Krize v Gruzii a její dopady na Českou republiku“. Podle předsedy výboru senátora Fischera se řada senátorů ptá, jak právě v této chvíli nejlépe pomoci.
„Gruzie je srdeční záležitost pro řadu občanů České republiky. Nemůžeme mlčet k tomu, když se naši přátelé a spojenci najednou obracejí k Rusku. To nemůže být, jakoby se zavřel krám a stáhla roleta. Navíc tu jde o situaci v regionu, který je celý zjitřený. Gruzie je stále okupovanou zemí, na jejím území jsou jednotky armády Ruské federace“, uvedl.
A připojuje: „Zajímalo mě, jak nejlépe nyní postupovat. Když jsem se dozvěděl o její rezignaci, pozval jsem hned na rozhovor paní velvyslankyni. Sešli jsme se 4. prosince. Oceňuji rozhodnutí, které v diplomatické řeči mluví naprosto srozumitelně. Na vlastní oči jsem totiž viděl, že Thea Maisuradze sloužila své zemi celou dobu tak, jak nejlépe uměla, jako profesionál. A pokud se rozhodla rezignovat právě teď, znamená to něco velmi důležitého. Řekla: A dost! Sám jsem dlouho sloužil v diplomacii a musím říci, že paní velvyslankyně má můj velký obdiv,“ uvedl Pavel Fischer.