Moje články a komentáře

Jak moc se mezi přáteli bavíme o politice? Už to není, co bývalo

Politiku už Češi mezi přátele tolik “netahají”. V roce 1992 ještě lidé politikou žili, a odráželo se to i ve výzkumech STEM. 87 procent lidí tehdy diskutovalo o politice – loni už to byly “jen” dvě třetiny. Vzrostl také počet lidí, kteří se o politice nebaví vůbec.

S přáteli mluvíme o politice méně než dřív. Zatímco v roce 1992 o politických tématech z nás diskutovalo celkem 87 % s přáteli (součet kategorií „velmi často“ a „příležitostně“, v odpovědi na otázku „Když se sejdete se svými přáteli, diskutujete o politických záležitostech velmi často, příležitostně, nebo nikdy?“), v roce 2016 to bylo o dvacet procentních bodů méně, tedy 65 %. Mezitím se podíl odpovědi „nikdy“ zvýšil ze třinácti na 35%.

K výrazné změně dochází mezi lety 2011 a 2012, kdy se v naší veřejné diskusi – v důsledku vnitropolitických dopadů ekonomické krize – prohlubuje pocit sklíčenosti a nespokojenosti. Od té doby se naše ekonomická i politická situace změnila k lepšímu, všeobecné očekávání je pozitivnější. Nicméně politiku mezi přátele již nenosíme tolik jako dřív.

Celkově sestupný trend na uvedeném grafu naznačuje, že s přáteli o politice mluvíme méně. Čím to je? Orientujeme se hůře v politickém dění, anebo si považujeme přátelství více než samotné politiky?

Druhý výrok by mohl obstát, a to tím spíše, že to lze ilustrovat na dalších číslech. Na nich je vidět, že na přátelích nám skutečně záleží, zatímco politiku považujeme ve stále menší míře „za důležitou“.

Vybíráme z průzkumu, v němž se ptáme po tom, co v životě lidé považují za důležité: zda politiku nebo přátelství, jakož i další otázky (rodina, náboženství, trávení volného času, práce, apod.). Data sbíraná v letech 1993, 1995 a 2015 ukazují, jakým směrem se vydala naše společnost. A je tu jedna dobrá zpráva: na přátelích a na známých nám opravdu záleží, a to dokonce více než dřív.

Materiál je součástí projektu Český seismograf

Společného publikačního projektu HlídacíPes.org a STEM z.ú. – Ústav empirických výzkumů. Základem jsou unikátní sociologická data o vývoji české společnosti za posledních 25 let, díky kterým výzkumníci STEM interpretují naši současnost a predikují blízkou budoucnost.

Zdroj: http://hlidacipes.org/jak-moc-se-mezi-prateli-bavime-o-politice-uz-to-neni-co-byvalo/