NovinkyZ médií

FORUM 24: Senátor Fischer píše Babišovi kvůli Dukovanům: Havlíček ohrožuje národní bezpečnost

Citace článku na webu FORUM 24

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček svým rozhodnutím, kterým de facto pouští do tendru na dostavbu Dukovan i ruský Rosatom, ohrožuje národní bezpečnost, nerespektuje ústavní principy a rozhoduje svévolně, domnívá se senátor Pavel Fischer. Ten se po zveřejnění nových informací o tendru obrátil v dopise na premiéra Andreje Babiše.

„Už před časem národní bezpečnostní instituce ČR vypracovaly podmínky, podle nichž by měl tendr proběhnout. Vicepremiér Havlíček, který si vzal největší strategickou zakázku v historii ČR na starost, je však bezostyšně ignoruje! Proti účasti Ruska a Číny se postavil nejen bezpečnostní výbor senátu, kterému předsedám, ale celý senát. Ve stejnou dobu opozice ve sněmovně opakovaně vyzývá vládu, aby neotevřela náruč Rosatomu schválením zákona, kterému se přezdívá Lex Dukovany. Vicepremiér Havlíček však našel cestu, jak obejít i vládu,“ upozornil Fischer.

K oslovení uchazečů o dostavbu by mělo dojít v pátek. „Dosud však nebyly vypořádány výhrady členů Parlamentu České republiky,“ píše v dopise senátor. „Je nepřijatelné, aby místopředseda vlády rozhodoval svévolně,“ stojí v dopise Babišovi.

Fischer Babišovi připomíná, že i vzhledem k názorům bezpečnostních institucí státu by do tendru nemělo být kromě Číny připuštěno ani Rusko. „Apeluji na Vás, abyste neprodleně zabránil avizovanému kroku místopředsedy vlády Karla Havlíčka,“ vyzval Babiše Fischer.

Havlíček ve čtvrtek oznámil, že tendr na dostavbu Dukovan vypíše příští vláda. Účast ruské společnosti Rosatom je nepřípustná pro koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky to, že v tendru Česko neosloví čínskou společnost CGN, ale Rosatom ano, nebylo projednáno s parlamentními stranami. Předseda Pirátů Ivan Bartoš rozhodnutí považuje za obcházení bezpečnostních zájmů ČR. To, že výběrové řízení podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vypíše až příští vláda, překvapilo pirátského poslance Petra Třešňáka.