Rozhovor pro Forum 24
Babiš spěchá s dostavbou Dukovan. Rusko a Čína v tendru ohrozí české zájmy
Rozhovory, Z médií|20.11.2020
Citace rozhovoru Pavla Fischera pro FORUM 24:
Členové bezpečnostního výboru senátu řešili ve středu 18. listopadu tendr na stavbu nových bloků jaderné elektrárny v Dukovanech. Podle nich vláda rozhoduje příliš rychle. Premiér Andrej Babiš navíc odmítl sdělit předsedovi výboru Pavlu Fischerovi, jak jsou ve smlouvách zakotveny bezpečnostní garance. Senátor Fischer v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedl, že senát využije všechny dostupné prostředky k tomu, aby hájil české zájmy, které jsou ohroženy vlivem Ruska a Číny. Vláda přitom na zahájení i ukončení tendru velmi spěchá.
Jaké vidíte největší riziko ohledně tendru na dostavbu Dukovan?
O tendru jsme ve středu 18. listopadu jednali na bezpečnostním výboru a již podruhé jsme přijali poměrně ostré usnesení. To nebezpečí vidíme naprosto jasně v tom, že se s tímto projektem do našeho prostoru dostává vliv zemí, které se k nám chovají nepřátelsky. Argument, že soutěž otevřeme všem, abychom měli lepší vyjednávací podmínky, neobstojí. To je jako pustit si někoho toxického do bytu a pak ho zkoušet vyvést ven. Největším ohrožením je, že se do České republiky v roce 2020, kdy jsme měli tolik potíží s čínským i ruským vlivem u nás, mohou dostat tyto dvě země. Ruská vláda nám v letošním roce říkala, kam máme nebo nemáme stavět sochy, a Čína nám říkala, co máme projednávat v senátu a kam smíme jezdit. Oba státy porušily naši suverenitu zásadním způsobem a nyní by nám tu chtěly realizovat strategické stavby? To je absurdní. To je přímé bezpečnostní ohrožení. My jsme tady jako senátoři od toho, abychom kontrolovali vládu. A když vidíme, že bezpečnostní instituce České republiky před vlivem Ruska a Číny také varují, tak je naším úkolem to vládě připomínat a hlídat, aby tendr nastavila správně.
Co může senát udělat kromě toho, že vydá usnesení?
Nemůžeme za vládu rozhodnout. Ale peníze, za které se část Dukovan bude stavět, nejsou Andreje Babiše a nejsou ani Karla Havlíčka. Jsou všech občanů České republiky. Senát je tady od toho, aby ústavní prostředky, které má k dispozici – a věřte, že něco máme ještě v zásobě –, využil všechny.
Znovu jsme si od vlády vyžádali materiály. Na můj poslední dopis premiér odpověděl, že na informace nemáme nárok, protože jsou v utajení podle zákona o utajovaných skutečnostech. Pan premiér však nemluvil pravdu. Ten zákon výslovně senátorům a poslancům dává možnost seznamovat se s utajovanými skutečnostmi. Chceme podklady znovu, a to do 9. prosince. Pak podnikneme další kroky. Vláda totiž začala velmi spěchat. To, co jsme slyšeli, je, že by od 18. prosince chtěli, aby ČEZ začal zahajovat tendr. A aby do šesti nebo sedmi měsíců (!) byl vybrán ten nejlepší. To jsou rekordní časy, ve kterých si v podstatě takto gigantickou a zásadní věc nemůžete spíchnout na koleni, to se musí dělat naprosto profesionálně. Vláda mimořádně spěchá, nezapracovala dosud bezpečnostní garance, jak bylo požadováno, a navíc chce spěchat i s výběrem vítěze. To je velmi nebezpečné.
Zdá se tedy, že vláda chce vše uspěchat proto, že po volbách na podzim 2021 by už mohli rozhodovat jiní lidé, je to tak?
Je to možná tak, jak říkáte. Vláda si ale nejprve chce vybrat favorita, s nímž by projednávala další podmínky. Tak jsme to pochopili. To jsou informace, které veřejnost musí vědět, protože není možné, aby o tom rozhodl někdo v utajení, pak to předal někomu dalšímu, pak to dali ČEZu, a ten to ani nezapracoval do smluv. Vláda požaduje bezpečnostní výjimku, aby soutěž vůbec proběhla. Odpovědnost ústavních činitelů spočívá v tom, že budeme do detailu zjišťovat, jestli je tato bezpečnostní výjimka opřena o analýzu bezpečnostního prostředí, jestli je opřena o naše spojence a o naše strategické dokumenty.
My jsme se na výboru zabývali i tím, jak vypadá bezpečnostní strategie státu z roku 2015. Četli jsme si pasáž o energetické bezpečnosti. Tam je to černé na bílém. Je tam napsáno, že by bylo ohrožením zájmů České republiky z hlediska bezpečnosti, kdybychom zvyšovali závislost na těch, od nichž již dnes energii bereme. Ve významných energetických projektech u nás by dostali prostor ti, kteří chtějí prosazovat svoje zájmy na úkor zájmů českých. To znamená, že tento strategický dokument České republiky ukazuje směrem, kterým se Andrej Babiš a vicepremiér Havlíček zatím nevydali. To je skandál.
Myslíte si, že v této věci existuje dohoda s prezidentem Zemanem?
Pana prezidenta Zemana jsem neviděl, jak je rok dlouhý. Vlastně nevím, co dělá nejvyšší ústavní činitel. Ale zneklidňuje mě, že se zabývá věcmi způsobem, který je nedospělý a který není státnický. Mám na mysli to, jak kritizuje například šéfa BIS. To už začíná vypadat jako umanutost. Buď to má politické pozadí, a pak je to hrozivé, nebo má pan prezident nějaký podivný osobní problém s určitými lidmi, a pak je to velmi špatná zpráva pro tuto republiku.
Zazněly spekulace, že by mohla vzniknout úřednická vláda, de facto tedy vláda prezidenta Zemana. Myslíte si, že i taková vláda by se snažila stihnout dokončit ten tendr?
Ptáte se mě na spekulaci, tak vám řeknu, čeho jsem si všiml, když jsem si připravoval zpravodajskou zprávu pro kolegy. Vyplynulo mi z toho následující: Během léta přijel do Prahy na pozvání senátu ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo. Nejenom že tady udělal přednášku, ale vedl s námi diskuzi a rozpravu, jako by byl jeden z nás. To je projev obrovské důvěry v českou parlamentní demokracii. Při stejné návštěvě jej přijal Miloš Zeman. Velmi o tuto schůzku stál, jak jsme se dozvěděli. Miloš Zeman ale v září v TV Prima řekl, že to byla komická drzost, jakým způsobem s ním jednal Mike Pompeo mimochodem o energetice a o Dukovanech. Pokud hlava státu takto vystupuje vůči našemu největšímu partnerovi a spojenci, je to ohrožení zájmů České republiky. Tomu se říká vlastizrada.
Když se navíc podíváte na vystupování předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, tak ten při stejné příležitosti veřejně zpovídal premiéra Babiše z toho, jestli neproběhly nějaké dohody ohledně Dukovan. Babiš odpovídá, že v žádném případě. To snad není možné! Premiér je tu od toho, aby reprezentoval zájmy občanů České republiky. Pro mě jsou Spojené státy spojenec. Máme to napsáno ve všech strategických dokumentech. Zneklidňuje mě, že se tak významného projektu při osobním jednání s americkým ministrem premiér ani nedotkl.
A tentýž Vojtěch Filip, který má takovou péči o to, abychom si nezadali s Američany, nás ujišťuje o tom, že je to firma CGN (China General Nuclear – pozn. red.), největší čínská firma, kdo rozdává prostřednictvím KSČM ochranné roušky v obcích okolo Dukovan. Hlásím, že pan předseda Filip, který je nositelem zájmů těchto mocností a nyní shání podpisy pro svolání mimořádné schůze sněmovny, aby se rychle projednal uhlíkový zákon, kterým se připravuje cesta pro Dukovany, je pro mě zástupcem zájmů nikoli českých občanů, ale hájí zájmy státních firem z Ruska a Číny. Ze zemí, které nás považují za nepřátelské. A to je ohrožení republiky.