Deník N: Až třicetinásobný rozdíl v cenách. Unikátní analýza obnažila, jak vláda v nouzovém stavu utratila osm miliard
Z médií|16.6.2020
Citace z článku Deníku N z 16. června 2020:
S koncem nouzového stavu se uzavřela mimořádná kapitola v historii České republiky, kdy se téměř osm miliard korun vyplatilo bez soutěže a kontrolovatelných pravidel. Přinášíme detailní přehled, kam a jak státní peníze vlastně putovaly.
Dodávky ochranných pomůcek během koronavirové krize měla na starosti ministerstva vnitra a zdravotnictví. Pro nakupování v nouzovém stavu zvolila zcela odlišné strategie a významně se liší i ceny, za které nedostatkové zboží pořizovala. Oba přístupy však shodně odhalily slabá místa transakcí uzavíraných bez jasných pravidel.
(…)
Bezpečnostní riziko
V rámci analýzy jsme se zaměřili také na to, komu peníze nakonec putovaly a v jakém objemu. Největší částka šla z resortu vnitra čínské firmě Kunshan Jiehong Nonwoven Product Co. Ltd. Ta za dodávku roušek inkasovala 874 milionů korun.
Od čínských firem pochází také drtivá většina (96 %) dalších ochranných prostředků, jejichž nákup zprostředkoval pro ministerstva vnitra bývalý ministr obrany, zástupce čínské CITIC v Česku a prezident Česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík.
„Jaroslava Tvrdíka o pomoc požádal ministr vnitra Jan Hamáček s cílem využít při nákupech kontaktů Česko-čínské komory,“ uvedla Klára Dlubalová z tiskového odboru. Tvrdík se pak stal i oficiálním členem krizového štábu ministra. „Firmy byly vybrány na základě doporučení Česko-čínské komory po garanci čínskými orgány proto, že byly schopné dodat OOP v požadované kvalitě (jsou tedy držiteli patřičných certifikátů), v požadovaném množství a požadovaném čase,“ popsala strategii výběru Dlubalová.
Právě závislost na dodávkách z totalitní země dlouhodobě porušující lidská práva kritizuje například předseda bezpečnostního výboru Senátu Pavel Fischer. „Tvrdě platíme za to, že se naprostá většina strategické výroby přesunula mimo Evropu. Dnes ani nevíme, jaké byly podmínky miliardových obchodů s Čínou, ať už je domlouval ministr Hamáček, nebo ministr Vojtěch a jiní,“ říká. „Závislost na jedné zemi, navíc komunistické, je velké bezpečnostní riziko a v krizi se to ukazuje ještě zřetelněji.“
Senát si proto na Fischerův popud chce od vlády vyžádat vyúčtování veškerých nákupů. Je podle něj potřeba vytvořit podmínky pro soběstačnost českých firem.
„Čína bagatelizovala situaci, umožnila pohyb milionů lidí z ohniska nákazy, nechala zmizet novináře i lékaře, kteří na problém upozorňovali. A dnes to prostě neumí vysvětlit,“ podotýká senátor. „Čína nyní hraje o důvěru zahraničních partnerů z celého světa, tato zkušenost pandemie je zcela zásadní. Nevidím mimochodem důvod, proč bychom právě firmám z Číny měli po tom všem ještě důvěřovat, když nám tvrdí, že jejich technologie 5G budou pro české občany opravdu bezpečné. Je načase vyvodit důsledky a zachovat se obezřetně ve prospěch naší bezpečnosti.“
Celý článek na webu Deníku N: https://denikn.cz/377063/az-tricetinasobny-rozdil-v-cenach-unikatni-analyza-obnazila-jak-vlada-v-nouzovem-stavu-utratila-osm-miliard/?ref=list