NovinkyZ médií

Deník N: Agentura pracující pro Home Credit „sledováním“ Fischera zákon neporušila. Informace dostala BIS

Citace článku ze 17. června 2020:

PR agentura vylepšující skrytě obraz Číny v Česku podle policie neporušila zákon „interním monitoringem“ kritika Pekingu, senátora Pavla Fischera. Policie však po skončení prověřování podle Fischera předala informace, které získala, Bezpečnostní informační službě.

Společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera si podle Aktuálně.cz skrytě platila kampaň u PR agentury C&B Reputation Management. Jejím cílem bylo vylepšit obraz Číny v Česku.

Agentura podpořila například projekt Sinoskop překladatele Víta Vojty, pomáhala organizovat diskuse o Číně a připravovala k tématu podklady pro politiky. Podle reportérů Aktuálně.cz to dokazuje série dokumentů C&B s výkazem práce na projektu.

Ve zveřejněném dokumentu se objevuje také jméno Pavla Fischera, který v Senátu vede bezpečnostní výbor a kriticky se vyjadřuje o komunistickém režimu v Číně.

Na jeho „interní monitoring“ měla PR agentura vynaložit přes 40 hodin. Fischer proto podal trestní oznámení, aby policie rozsah sledování jeho aktivit vyšetřila. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) případ odložila.

„Podle našich závěrů trestní oznámení nezakládalo podezření z trestného činu, a proto nebyly zahájeny úkony trestního řízení. Nicméně vzhledem k postavení pana senátora (předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost) jsme vyrozuměli příslušné orgány,“ řekl pro Deník N mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Policie případ odložila už v únoru.

Fischer od NCOZ dostal vyrozumění, kde se případ popisuje. „Obdržel jsem vyjádření, že na základě provedeného šetření sice nebylo možné dovodit, že by činnost společnosti bezprostředně směřovala k přípravě trestného činu, ale že by skutečnosti, které jsem oznámil, mohly být předmětem zájmu činnosti Bezpečnostní informační služby,“ popsal pro Deník N Fischer. „Moje oznámení proto bylo postoupeno BIS,“ doplnil senátor.

Kontrarozvědka BIS informaci nekomentovala. Kromě Fischera agentura podle dokumentů monitorovala i starostu Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti). Ten se též kriticky vyjadřoval o Číně a vedl spor o sesterskou smlouvu mezi Prahou a Pekingem, kterou města uzavřela v době, kdy byla primátorkou Adriana Krnáčová (ANO).

Majitel PR agentury C&B Tomáš Jirsa rozhodnutí policie respektuje. „Od začátku tvrdím, že jsme se nedopustili žádného trestného činu. Obvinění z nezákonného sledování, které učinil senátor Fischer, bylo ve světle rozhodnutí Policie ČR jednoznačně účelovou lží, která měla poškodit nás i naše klienty,“ reagoval Jirsa.

Sledování Fischerových aktivit

Agentura C&B poskytla po vypuknutí kauzy Deníku N příklady „interního monitoringu“. Podle ředitele agentury Tomáše Sazimy šlo o sledování výstupů v médiích a na sociálních sítích. Nejsou to však všechny výstupy z monitoringu. Navíc jde pouze o materiály z loňského července.

„Včerejší den byl ve znamení ústavní žaloby na prezidenta Zemana. Fischer se objevil v jednom článku na Parlamentních listech, které ještě před hlasováním psaly, že není jisté, že žaloba Senátem projde. Samozřejmě poměrně bez potíží prošla. Fischer byl v článku popsán jako jeden ze tří nezařazených senátorů s tím, že bude hlasovat pro žalobu,“ stojí v dokumentech.

„O interním monitoringu Home Credit nevěděl a ani si ho neobjednal. Proto je tam to slovo ‚interní‘, byl pro naši interní potřebu, abychom věděli, co se ve veřejném prostoru děje,“ řekl v prosinci šéf agentury Sazima.

Home Credit spolupráci s agenturou přiznal, ale odmítá, že by se snažili prosazovat zájmy cizí země či ovlivňovat politiku. „Trváme na tom, že cíle všech našich aktivit jsou byznysové, nikoliv politické. Jejich hlavním smyslem je uchránit Home Credit od podpásových útoků a nespravedlivého očerňování,“ reagovala tehdy společnost v tiskové zprávě. „Tvrzení deníku Aktuálně.cz o tom, že společnost Home Credit ‚vytvořila a platila tajnou síť, jejímž úkolem bylo zlepšit obraz čínského komunistického režimu u české veřejnosti‘, je lež a stala se v posledních dnech podkladem pro naprosto absurdní politickou interpretaci,“ doplnila společnost v prohlášení.

Šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka loni v prosinci odmítl, že by internetový deník cokoliv dezinterpretoval. „Sám pan Sazima nám při konfrontaci s materiálem přiznal, že šlo o údajné moderování debaty o Číně, aby se vyrovnala z extrémů. Pokud si v tomto duchu agentura monitoruje senátora Fischera nebo primátora Hřiba a posléze dle výkazu pro Home Credit pomáhá jejich oponentům při přípravě mediálních vystoupení, nejde o nestranný monitoring, ale o aktivní zapojení ve prospěch konkrétní strany,“ reagoval pro Deník N.