NovinkyRozhovoryStínový prezidentZ médií

Pavel Fischer pro Forum24: Čína utahuje šrouby a posiluje prvky komunistické diktatury

„Je známo, že šéf firmy Huawei je členem komunistické strany. Musí tedy poslouchat předsedu komunistů v Pekingu. Jemu i dalším zákonem uložili, aby spolupracoval se státní policií, má tedy dvojí poslušnost. A ví, že pokud by ji porušil, skončí beze stopy jako tisíce jiných před ním.

Z mého pohledu tu je vážné bezpečnostní riziko pro deset milionů občanů České republiky. A to nemůžeme vyměnit za obchodní příležitosti pro sebevětší firmu.

Zatím se nezdá, že by Petr Kellner přijal pozvání do Senátu. Co dalšího podniknete v zájmu věcného přístupu ČR (EU) k otázce možného vyškrtnutí Huawei ze soutěže o modernizaci digitální infrastruktury?

Zatím jsme žádnou odpověď nedostali, nerad bych předbíhal.

Rád bych ale vysvětlil jednu věc: nestojíme o to postavit jednu čínskou firmu mimo evropskou soutěž. To ani není naším úkolem. Jako výbor máme na starosti bezpečnost a obranu České republiky. A protože máme na starosti i zahraniční vztahy, budeme usilovat o to, aby naše vztahy s Čínou byly bezpečné a vzájemně výhodné. A k tomu máme dnes velmi, velmi daleko.“

 

Celý rozhovor si můžete přečíst zde: https://forum24.cz/fischer-cina-utahuje-srouby-a-posiluje-prvky-komunisticke-diktatury/