NovinkyTiskové zprávy

Tisková zpráva: Úspěšná cesta zahraničního výboru Senátu do Německa

„Vztahy mezi Německem a Českou republikou v oblasti bezpečnosti se prohlubují. Jednání v Bundestagu potvrdila, že čelíme obdobným hrozbám a naše spolupráce může být vzájemně přínosná, říká předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Pavel Fischer.

Cesta Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu České republiky do Spolkové republiky Německo se uskutečnila ve dnech 1. – 3. dubna 2019. Na pořadu cesty byla bilaterální jednání s představiteli Parlamentu SRN.

„Ochrana strategických odvětví před rizikovými zahraničními investicemi zdaleka není problém pouze České republiky. Na každém jednání byla řeč o Číně a narůstajících obavách z obchodní strategie jejích firem,“ říká Pavel Fischer.

„Problematika se týká všech zemí Evropské unie a je potřeba společně koordinovat postup. Vidíme, že kolegové z Německa situaci nepodceňují, a to je dobrá zpráva,“ dodává Pavel Fischer.

Členy české delegace byli předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, místopředseda Výboru Patrik Kunčar a členové Výboru Tomáš Czernin a Jiří Dienstbier.

Partnery jednání v Bundestagu byli například Norbert Röttgen, předseda Zahraničního výboru, Renata Alt, poslankyně Spolkového sněmu, Andreas Peschke, vrchní ředitel evropské sekce MZV, Thomas Bagger, ředitel zahraniční sekce Úřadu spolkového prezidenta, Ulrich Weinbrenner, ředitel sekce pro migraci a uprchlictví. Jednání byl přítomen velvyslanec České republiky ve Spolkové republice Německo pan Tomáš Jan Podivínský.