NovinkyTiskové zprávy

Čína chce peníze a vliv, lidská práva jí stojí v cestě. Prezident by to měl řešit

Pavel Fischer při jednání Senátu 20. března 2019 odsoudil porušování lidských práv v Číně. Vyzývá vládu a prezidenta, aby se tématu věnovali při jednání s Čínou i Evropskou unií.

„Česká republika se vždy hlásila k politice nedělitelných lidských práv. Protože boj proti nespravedlnosti a násilí má smysl. Otázku porušování lidských práv bychom měli vracet na stůl především na úrovni vlády a prezidenta republiky. Souvisí s naší vlastní bezpečností,” říká Pavel Fischer.

Počty obětí politické zvůle od nástupu současného generálního tajemníka Komunistické strany Číny a jejího prezidenta strmě rostou. Pokračuje utužování nedemokratických poměrů a porušování nejzákladnějších zásad právního státu.

„Nemůžeme pokrytecky předstírat, že o tom jaksi nevíme. Nesmíme podřizovat vztahy s Čínou ekonomickému zájmu několika vybraných firem. Prodali bychom s tím vlastní suverenitu, důstojnost a svobodu pod rukama,“ říká Pavel Fischer. 

Výrok Pavla Fischera navazuje na nedávno zveřejněný dopis zástupci skupiny PPF. V něm senátor Fischer mj. uvedl, že chce pozvat na jednání do Senátu zakladatele a majoritního akcionáře PPF Petra Kellnera.

„Za zdmi čínských koncentračních táborů neexistuje právo, neexistuje spravedlnost. Je to pro nás možná nepředstavitelné, ale v Číně jsou lidem nedobrovolně odebírány orgány. Jde o státem schvalované zabíjení v součinnosti mezi státní policií, armádou a zdravotníky,“ dodává Pavel Fischer. 

Na transplantace cestují do Číny lidé z celého světa. „Transplantace znamenají pro Čínu tak výnosný obchod, že výtěžek stačí na financování armády nebo zdravotnictví a jde také do soukromých rukou stranických kádrů,“ říká Pavel Fischer. 

Prezident Miloš Zeman plánuje cestu do Číny od 23. do 28. dubna 2019. Setkat se má se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem, neformálně také s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem.

Premiér Andrej Babiš bude 21. – 22. března 2019 na Evropské radě v Bruselu, kde se bude také jednat o vztahu EU s Čínou. Následovat bude evropsko-čínský summit. 

 

Dopis zástupci skupiny PPF ze dne 25. února: https://www.pavelfischer.cz/10314-dopis-pavla-fischera-zastupci-skupiny-ppf/