NovinkyStínový prezidentTiskové zprávyZ akcí

Pavel Fischer se setkal s exilovým prezidentem Tibetu Lobsangem Sangayem

Pavel Fischer se dne 5. března 2019 setkal v Knihovně Václava Havla s nejvyšším představitelem exilové vlády Tibetu, prezidentem Lobsangem Sangayem. 

Pavel Fischer ve svém proslovu poděkoval prezidentu Sangayovi za návštěvu České republiky a vyjádřil své potěšení, že ho může přivítat také jako ústavní činitel naší země. Pavel Fischer dále vyslovil obavu, že my všichni jako občané západní společnosti, kteří žijí v relativním bezpečí a stabilitě, ztrácíme ostražitost před nedemokratickými režimy. K narušování hranic dochází nejen fyzicky, jak tomu můžeme být svědky i v Evropě, ale také v našich myslích, protože se v průběhu let postupně posouvají hranice přijatelného.

Pavel Fischer ve své řeči dále zmínil postupné upevňování totality v Číně, věznění statisíců příslušníků etnických, národnostních nebo náboženských menšin čínským režimem a rozsáhlý obchod s orgány politických vězňů. V souvislosti s tím zdůraznil Pavel Fischer význam návštěvy prezidenta Sangaye v České republice, stejně jako neustálou snahu o obnovu a udržování ideálů, na kterých stojí naše svobodná společnost. 

Prezident Lobsang Sangay ve svém projevu poděkoval Pavlu Fischerovi za jeho slova a uvedl, že události, které změnily Tibet na dlouhá desetiletí až dodnes, se mohou opakovat v kterékoli části světa. Velký prostor ve své řeči věnoval prezident Sangay vztahům českých občanů i politiků k Tibetu. Uvedl, že v České republice vznikla největší parlamentní skupina na podporu svobodného Tibetu a že v České republice cítí velkou podporu občanů. Prezident Sangay dále vybídl k opatrnosti a uvedl, jakými formami je možné dnes podpořit Tibet. 

Následovala diskuse.