Životopis

Pavel Fischer byl od roku 2015 ředitelem neziskového ústavu STEM, který navazuje na práci stejnojmenné společnosti pro výzkum veřejného mínění. Posláním ústavu je pokračovat ve výzkumech, podporovat vzdělání a inspirovat veřejnou debatu o aktuálních otázkách. Z funkce ředitele odstupuje v říjnu 2017 v souvislosti s vyhlášením kandidatury na prezidenta republiky.

V minulých letech působil jako poradce pro strategické a bezpečnostní otázky pro vládní i nevládní sektor. Spolupráce s českými firmami (2014-2016 v oblasti městské dopravy a digitální ekonomiky – poskytování služeb důvěry, v obou případech pomoc při exportu do Francie) a s nevládními sdruženími. Poradce Náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro zahraniční politiku (2016) a Ministra kutury ČR pro oblast zahraniční politiky (2016-2017).

Je členem správní rady Institutu Jacquese Delorse v Paříži, byl členem (2016) expertní pracovní skupiny Institutu Montaigne pro oblast obrany a bezpečnosti, je členem správní rady neziskové organizace SIRIRI (vzdělávací programy ve Středoafrické republice) a působí v Nadaci Forum 2000. Je členem Společnosti Ferdinanda Peroutky.

Do roku 2013 působil v diplomacii. Na Ministerstvu zahraničí pracoval jako Politický ředitel, funkci složil z rodinných důvodů pro těžkou chorobu dítěte. Před tím sedm let působil jako velvyslanec ve Francii a Monaku. V týmu prezidenta Václava Havla měl na starosti tiskový odbor, později byl zástupcem tiskového mluvčího a od roku 1999 ředitelem Politického odboru s odpovědností za bezpečnost, zahraniční vztahy, vládní agendu a parlament či šířeji domácí politiku, ekonomické a další agendy.

Otec čtyř dětí, v minulosti působil jako houslista (člen Pražského studentského orchestru) a zpěvák (World youth choir nebo Brixiho akademický sbor). V Paříži působil v mezinárodní jury pro udělování tradiční literární Prix des Ambassadeurs.

Studoval na Univerzitě Karlově (filosofickou fakultu) obor čeština-francouzština, v diplomové práci se věnoval vybraným aspektům galoromanismu a iberoromanismu katalánštiny. Absolvoval prestižní školu pro úředníky E.N.A., dnes je předsedou spolku českých absolventů.

Jazyky: angličtina, francouzština

Částečná znalost: románské jazyky, ruština, němčina

Praha, 5. října 2017