Životopis

Mládí a studium

Vyrůstal jsem v Praze mezi Vinohrady a Žižkovem. Od mládí miluji hudbu. Ve školních letech jsem hrál na housle a na kytaru. Později na gymnáziu jsem působil jako houslista v Pražském studentském orchestru a jako zpěvák v Brixiho akademickém sboru a v mezinárodním pěveckém sboru World Youth Choir. Od malička jsem také chodil do skauta. Do dneška se cítím být hrdým členem skautského oddílu Pětka Praha.

Po gymnáziu jsem absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve studiu pokračoval na Centre International de Formation Chrétienne v Ženevě a prestižní vysoké škole Ecole Nationale d´Administration (E.N.A.) v Paříži pro vrcholné státní úředníky.

Pracovní dráha

V osmnácti letech jsem nastoupil do pražského závodu Geofyzika Brno jako dělník geofyzikálního průzkumu. Po vysoké škole jsem učil francouzštinu na pražském Gymnáziu Jana Nerudy. Po revoluci jsem působil jako osobní sekretář biskupa Františka Lobkowicze a jako zástupce ředitele pražského Institutu komunikace.

Během prezidentství Václava Havla jsem působil v Kanceláři prezidenta republiky. Nejprve jako tiskový specialista, později jako zástupce mluvčího prezidenta, a nakonec jako ředitel politického odboru.

V letech 2003 až 2010 jsem byl českým velvyslancem ve Francii a Monaku.

Po návratu do Prahy jsem pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Po odchodu z ministerstva jsem působil jako poradce pro strategické a bezpečnostní otázky pro vládní i nevládní sektor. Od roku 2015 jsem byl ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM.

Svou kandidaturu v prezidentských volbách jsem oznámil 5. října 2017.

Dne 13. října 2018 si mě voliči vybrali za senátora ve volebním obvodu č. 17 v Praze.

Členství v neziskových organizacích

V období 1999-2003 jsem byl předsedou správní rady Nadace Forum 2000, dosud zde působím.

Od roku 1999 jsem předsedou Sdružení bývalých českých žáků E.N.A.

Jsem členem správní rady Institutu Jacquese Delorse v Paříži a správní rady organizace SIRIRI pro vzdělávací programy ve Středoafrické republice.

Ocenění a vyznamenání

Jsem nositelem monackého Řádu svatého Karla a francouzského Řádu čestné legie.

Rodina

Jsem ženatý. Moje manželka Klára pracuje v Domácím hospicu Cesta domů. Společně jsme vychovali čtyři děti. Nejstarší Vojtěch čelil těžkému postižení, jemuž v roce 2013 podlehl. Barbora a Benedikt studují na vysoké škole a Markéta na gymnáziu.

Jazykové znalosti

Mluvím plynně francouzsky, anglicky a katalánsky. Částečně hovořím německy a rusky.